Kanser Dahil Tüm Hastalıklara Çözüm Alkali (Bazik) Ortamda

Osman Çakmak

Nobel ödüllü Dr. Otto H Warburg, kanserin temelinde yatan sebebin oksijen eksikliği olduğunu tespit etmişti. Oksijen eksikliği, vücudun asit seviyesinin yükselmesine  yol açmaktadır.  Dr. Warburg ayrıca kanser hücrelerinin anaerobik olduğunu (oksijen ile nefes almadıklarını) buldu; Vücudun alkali- bazik durumu gibi yüksek oksijen ihtiva ettiği durumlarda yaşayamazlardı.

“Tüm normal hücrelerin kesin bir oksijen ihtiyacı vardır, ancak kanser hücreleri oksijensiz yaşar—bunun hiçbir istisnası yoktur. Bir hücreyi 48 saat boyunca oksijen seviyesinin %35’inden mahrum bırakmanız onun bir kanser hücresine dönüşmesine yol açabilir.” demişti.

Yediğimiz yiyecekler, vücudumuzda uygun pH seviyesini sağlamakta hayati bir önem taşır. pH dengesi, vücudunuzun tamamındaki sıvılarda ve hücrelerde asit ve alkali arasındaki dengedir. Vücudunuz, hayatta kalabilmek için, kandaki pH seviyesini hafif alkali bir seviye olan 7.4 gibi bir noktada dengede tutmak zorundadır. Maalesef, günümüzdeki tipik beslenme şekli işlenmiş şekerler, rafine edilmiş tahıllar, genetiğiyle oynanmış organizmalar gibi zehirli ve asit oluşturan yiyeceklerle doludur. Bu da, sağlıksız, asidik bir pH oluşmasına yol açıyor.

Dengesiz bir pH, hücresel aktiviteleri ve fonksiyonları kesintiye uğratabilir. Fazla asidik bir pH, kanser, kalp-damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı, kemik erimesi ve reflü gibi birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

Vücudunuzu çok uzun bir süre asidik bir durumda kalması  yaşlanmayı da hızlandırıyor.  Robert O. Young, The pH Miracle (pH Mucizesi) kitabında birçok sağlık sorununun yüksek asit seviyelerinden kaynaklandığını söyler. Parazitler, kötü bakteriler, ve  aşırı çoğalan kandida gibi virüslerin asitliği yüksek ortamlarda büyüyüp çoğalırlar. Alkali ortamlar ise  bakteri ve diğer patojenleri dengeler ve nötralize eder.

Dolayısıyla, pH dengesini sağlamak, sağlığı olabileceği en iyi noktaya taşır.   

1/3 çay kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu veya organik elma sirkesi kullanarak evde içme suyu hazırlayabiliriz.

Bu malzemeleri bir su bardağında karıştırın. Asit (limon suyu yada sirke  baz (karbonat)  bileşimi  anında köpürmeye başlayacaktır. Köpürme durana kadar karbonat eklemeye devam edilmeli ve  su bardağını (yaklaşık 250 ml) su ile doldurun. Hepsini bir kerede içebilirsiniz. Bu ev tarifi pH dengesini sağlayacak ve vücudunuzda alkali oluşturmada pratik bir yol.   Mide asidine olduğu kadar ve kandaki aşırı asitliği engel olacaktır.

Referanslar: Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi, pH Mucizesi: Diyetinizi Dengeleyin, Sağlığınızı Geri Kazanın, William Reed Business Media.