Erken Kalkma Üzerine Bir Araştırma

Bedenimize yerleştirilen vücut saati ile genetik yapı arasında bir bağlantı var. Yapılan araştırmalara göre erken kalkmanın genel akıl sağlığına önemli etkide bulunuyor.

Araştırmalara göre, sabah insanı olmakla, akıl sağlığı arasında bağlantı var. Erken kalkanlar günlük programları üzerinde daha iyi bir kontrole sahip bulunuyorlar ve kendilerini daha iyi hissediyorlar.

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi ve Massachusetts General Hastanesi’nin ortak araştırmasında, genlerin bunda büyük bir rol oynadığını gösteriyor. Günlük faaliyetlerin gözlemlenmesi için deneklerin bileklerine bir cihaz takıldı. 85.760 kişiden alınan verilere göre, erken kalkmakla ilişkili genlerden en çok sayıda taşıyan yüzde beşlik kısım, en az sayıda taşıyan yüzde beşlik kısma kıyasla 25 dakika daha erken uyanmaya meyilli oluyor. Araştırmayla, vücut saatinde rol oynayan bilinen gen sayısının 24’ten, 351’e yükseldiği de belirtiliyor.

“DAHA ÇOK ARAŞTIRMA GEREK”

Uzmanlar, genlerin uyku kalitesini ya da süresini değil, uykunun zamanlamasını etkilediğini vurguluyor.Araştırma ekibine liderlik yapan Exeter Üniversitesi’nden Dr. Mike Weedon “Çalışmamıza katılanların büyük sayısı, şu ana dek gece kuşlarının şizofreni gibi akıl sağlığı sorunları yaşaması riskinin daha yüksek olduğunu gösteren en güçlü kanıtları sunmamızı sağladı. Ancak bu ilişkiyi tam anlamıyla anlayabilmemiz için daha çok araştırma yapılması gerekiyor” diyor.Vücut saati, genlerin yanı sıra beslenme alışkanlıkları, yapay ışığa maruz kalma, meslek ve genel olarak girişilen faaliyetlerin de etkisi altında kalıyor. ntv