Deprem mi öldürür, Beton mu?

Japonya’da daha şiddetli depremler yaşanır. Onlar özellikle hayati alanları betondan yapmazlar.Ahşap ve çelik yapıların esneklik kabiliyeti, betondan çok daha fazladır. Sarsıntıya karşı daha dayanıklıdırlar. Yıkılsalar da insanlar ağır bloklar altında ezilmezler.

Amerika’da; Japonya’da, Avrupa ‘da özellikle yaşam alanlarında “beton kullanımı sınırlıdır. ABD’de yapılar içindeki beton bina oranı %3, Almanyada %27, Türkiye’de %98 kadar…

Bu oransızlığı nasıl açıklamalıyız?

Yapılar içinde en kısa ömürlüsü ve en yüksek maliyetlisi betondur. Ahşap 100-120 sene kadar dayanabilir. Çelik de öyle. Betonun ise ömrü 40-50 seneyi geçmiyor.

Peki böyle olduğu halde neden Betona dayalı ev yapma anlayışı yerleşti? Çünkü betonun kısa ömrü müteahhide, 100 senede aynı evi bir kaç defa satma yolunu açıyor.
Betonun sömürülen ülkelerin yapı modeli olduğunu bilmiyorduk. Yüksek binalar ve apartman medeniyet olarak gelişmemişliğin göstergesi olduğunu bilmiyorduk. Mahalle hayatını ve bizim ev ve yaşama tarzımızı öldüren en büyük amilin de beton olduğunu kimse bize anlatmadı.

BETONARME YAPIDA NEDEN ISRARA EDİYORUZ?

Cehalet mı, rant mı?….Yoksa başka bir şey mi?Her depremde enkazdan insan bulma çıkarma konusunda tecrübe birikimlerimiz artıyor ve dünyada iddialı ekiplerimiz var. Her yeni yapı, enkaz adayı olarak inşa ediliyor. Hafif yapı sistemleri ve yatay kentleşme neden gündeme gelmiyor?

Depremin sevdiği rijit yapılarla ısrar ettikçe deprem etkisini arttırıyoruz. Depremle mücadele deprem etkisine dayanıklı, deprem etkisini azaltacak hafif yapı sistemlerine geçişle olabilir. Ancak kimse bunu dillendirmiyor. Kanun koyucu, teknik kadro ve yatırımcılar…

Nasıl teşvik edilip, uygun ortamlar nasıl hazırlanacak? Her depremle birlikte gündeme gelmesi gerekenler bunlar olmalı. https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/safranbolu-evlerinin-deprem-sirri,rTHeRlx1GkWIeppaBIxtHg